Monday, 19 April 2010

PETTUMUS

Mulle kuraatori ja organisaatorina isiklikult ei meeldi seda ütelda, aga olen pettunud Galeriis Art Container ja Sandra Jõgeva "kaastöös" näituse valmimisse ja seda galeriid koomiksinäituste jaoks ei soovita. Kõigile teistele koomiksialaste ürituste korraladajatele: Vältige eksponeerimiseks kohti, kus galeristid näitavad üles soovi teemat naeruvääristada.


Kultuuritehases Polümer väljapandud koomiksinäitus on koomiksivastane suursündmus.


Juhuslikult nägin ajakirjaniku Sergei Trofimovi fotolt et ekspositsioonis oleva teose sees on süstal...(autor Ott Pilipenko) Kas kunstniku näol on tegu narkomaaniga... või....kes peaks olema selle teose vaatajaskond??? Milleks tuua see teos Koomiksibiennalile? Miks keegi peaks propageerima narkomaaniat? Ja miks mina kui kuraator näen seda alles fotograafi vahendusel?


Näituse avamisel ilmus "ei tea kust " ülemisse saali ilmus tema initsiatiivil videomängukonsool, mille päritolu on siiani teadmata. Kas tegu oli mingi Polümeri tehase sponsorlustehinguga et lisaraha saada?

Esitamata jäi mitmete kunstnike teosed, Jasper Zoova cd-plaat "kaob" jäljetult.Galerii väljapanekus domineerib Sandra Jõgeva enda valmistatud skulptuur. Üritusest kujunes tema korraldatud "NALI". (Nüüd küsib ta korraldatud "nalja" eest ka üüri, 5000 krooni.)


Koomiksibiennali raames pidi toimuma ekspositsioon, mis annaks ülevaate "koomiksimaastikul" toimuvast. (Kes siinsetest kunstnikest midigagi teeb...) Selle eeltööks sai tehtud www.koomiks.edicypages.com veebileht ja kogutud inimeste loomingut ja infot. Kunstnike poolne osalus oli positiivne. Kõik kellel midagi oli mahti, ka midagi oma loomingust esitas. Samas näituse väljapanemine viibib. Sandra soovib eksponeerida Andres Joonase eksponaati milleks on purk ärapõletatud koomiksitega.

Selle ettekäändel konfiskeerib ta redeli,
öeldes selgituseks, et teos peab tingimata seisma redeli peal. Vaatajad peaks põletatud koomiksituhaga täidetud purgi nägemiseks redeli tippu ronima. Tööde väljapanek oli pidevalt takistatud erinevatel ettekäänetel ja kogu näituse ülespanek hakkab aina enam meenutama psühhedeelset kestvusperformance-t.


"Performance" kulminatsiooniks kujuneb kaaskuraator Sandra Jõgeva etteaste, kus ta keeldub väljastamast esitlusvahendeid, siis tõi need kohale kuid siis jälle viis ära, rikkus ekspositsiooni tervikut teisaldades töid ja paigutades neid kontekstivabalt. Ma püüan temaga rääkida aga ta ütleb ainult "See on normaalne. Kui minu isa ja ema näitust tegid juhtus ka, et kui nad galeriisse jõudsid, ekspositsioon üldse ei toiminud..." Ma püüan ta peale karjuda, lootes et kaootiline tegevus lõpeb aga esitlusvahendid tekivad, kaovad, vahetavad asukohti ja aeg läheb endises tempos. Teen järelduse: Sandra peale karjumine ei aita.

Edasi lihtsalt jälgin, mis edasi saab.
Võtan arvesse, et kui olen midagi kuhugi asetanud võib see vabalt asukohta vahetada hiljem ja ei lähe närvi. Palju ma sellest põhimõttest kinni pidada suudan, on iseasi. Teosed "kerkivad " seinale juhuslikus suvalises järjekorras ja kunstnike albumid vedelevad nurgas. Hiljem peale näituse avamist avastan et nad on ikkagi säilinud, tehes läbi pika teekonna hunnikus vedelemisest positsioneerimiseni ekspo osana.Arvasin et kestvusperformance lõppeb seal kus avatakse näitus aga eksisin. Külalistega suhelnud Kultuuritehase poolne esineja Ernest Truley (fotol Sandra taga poseeriv härra) teavitab kohale tulnud Leedu kunstnikku abivalmilt narkootikumidest, mida ta ise meelsasti soetab...
Kas tegu on reklaamiga? Leedu kunstnik näeb küll punk välja aga õhtul hiljem visatakse nalja Polümeri Kultuuritehases valitseva narkolembuse üle. (Pean vastama külaliste uudishimulikele ja skeptilistele küsimustele... millega selles majas ikkagi tegeletakse? Ja küsijateks on mainekate koomiksiürituste korraldajad. Mul on piinlik. )Peale näituse avamist liituvad "etteastega " täiesti etteteatamata Kultuuritehases resideeruvad kunstnikud. Rõõmustasin, nähes neid poti ja pliidiga tulemas... kuna olen neidki nende projektides jõudumööda aidanud.. arvasin naiivselt, et küllap hakatakse osalejatele kõhukinnitust valmistama ja jagama. (Mis võiks vabalt ürituse eelarvesse mahtuda kui kena zhest kokkutulnutele...)

Selle asemel oli neil planeeritud supi müük, 25 krooni eest. Ja õlle müük. Supi ja õlle hind oli sama. Ja asjal on ka praktiline pool. Ja kui raha ei ole siis suppi ei saa. Õlut võibolla ikka saab.

Samas kui ürituse korraldajana küsisin võimalust panna välja koomiksikunstnike raamatuid esitlev lett, mis siin väljaantavatest trükistest mingigi ülevaate annaks, keelduti. (Sain soovitu 4. küsimise järel.) Supist saab kõhu täis, erinevalt piltidest.

Nähes sündmuste kulgu kaalun mõttes kõiki võimalusi tekkinud "performance-st" väljumiseks:


2 päeva enne näituse algust, kui Sandra oma "PRIVAAT PERFORMANCE" alustas, ei olnud enam võimalik näitust ära jätta. Väliskülalised olid juba kutsutud. Kuid õnnitlused: Sandra Jõgeva koomiksinäituse nimeline kestvusperformance osutus edukaks.

Muidugi saan ma paar päeva hiljem teada, et skandaalse raamatu, mille seest ma süstla leidsin ja playstationi autoriks on Ott Pilipenko. Muidugi selgub ka, et kõrge üür Kultuuritehases oli ilmne liialdus ja väliskülaliste vastuvõtja Ernest Truely kohta kommenteerib Sandra Jõgeva: "Aga ta ongi selline. Ta tuleb Ameerikast, kus kanepi tarbimine on igapäevane asi..." Ka Jaanika Kuklase, Kultuuritehase Polümer juhataja ütleb mu järelpärimise peale, et seni pole neil narko-teema majas päevakajaline olnud.

Näituse ebaõnnestumisse suhtuvad kõik kui millessegi loomulikku. Eriti Sandra ise: "Midagi hullu pole. Minu isa ja ema tegid ka ükskord näitust. Valmistasid mitu kuud ette aga kui galeriis selgus, et ekspositsioon ei toimi...". "Midagi hullu pole. Minu isa ja ema tegid ka ükskord näitust. Valmistasid mitu kuud ette aga näituse ülespaneku ajal selgus, et miski ei toimi...". Seda kordab ta pidevalt aga ma lihtsalt ei oska sellest mälestuskillust mingit tarkust välja lugeda...

Käisin ka eksponaatidest pilte tegemas. Üles sai leitud Jasper Zoova CD-rom. Samas ei suutnud ma enam leida teist teost: Selleks on purk. Mitte see mida te mõtlete vaid purk põletatud koomiksitega mille tarbeks enne näituse avamist korduvalt ja korduvalt redelit oli ära pandud. (teose autoriks Andrus Joonas). Järelepärimise peale selgub et keegi on selle purgi lae alla paigutanud aga redelit selleni ulatumiseks enam pole. Keegi Kultuuritehase inimestest on redeli mujal kasutusse võtnud ja eksponaadist pilti tegema ei ulatu ma parima tahtmise juures. Nii jääbki mul Andrus Joonase teos põletatud koomiksipurgiga nägemata ja üles pildistamata. Ülejäänud fotod panen üles veebi ja püüan vähemalt väiskülalistele mindeval cd-romil pildid sellesse järjekorda seada, nagu nad algselt ka näituse seinal mõeldud olid. Enne lahkumist kui Sandraga Statoili bensiinijaama ees kohvi lürbime ja suitsetame, pakub ta: "Kuule, need koomiksialbumid, mida sa nii kangesti välja tahtsid panna... need oleks pidanud hoopis kettidega seinte külge rippuma kinnitama...".

Kes teab, ehk on see mõttemõlgutus tema ettevalmistus järgmiseks "koomiksiperformance-ks?"
Kes suudaks vastu panna vaatepildile glamuurikast domina-tsikist koomiksiraamatuid piitsutamas, eks...


Isiklikult näitust kellegile ei soovita ja KUI KEEGI SOOVIB näituse külastuse asemel saada ekspositsioonist CD- romi, mis ehk annab laiema ülevaate osalenud kunstnike tegevusest, see on saada. Kui te soovite Sandra Jõgeva performance tulemusena valminud näitust näha, teretulemast. Aga ärge lapsi kaasa võtke...


Näitus avatud 16 aprill- 16 mail 2010. Galerist Sandra Jõgeva avab ekspositsiooni etteteatamisel: +3725543961

No comments:

Post a Comment